این روزها، در مشهد، هر طرف که سر میچرخانید بیلبوردهای تبلیغاتی کوه پارک مشهد به چشم می خورد. اما اینکه کوه پارک کجاست سوال اصلی خیلی از ما شده است. با عملیاتی شدن این پروژه ارتفاعات جنوبی مشهد از وضعیت بلاتکلیفی در خواهد آمد. در واقع پروژه کوه پارک مشهد جوابی برای وضعیت رها شده ارتفاعات جنوبی مشهد است. قرار بر این بود که تنها بزرگراهی در این قسمت از مشهد احداث شود اما با تغییر کاربری آن هم اکنون این مجموعه در شرف بهره برداری است. هدف دیگری که از این پروژه دنبال می‌شود استفاده بهتر مردم این منطقه از طبیعت است که البته موافقان و مخالفان زیادی دارد.

کوه پارک مشهد

از طرفی دیگر ظرفیت بالای گردشگری مشهد به گونه‌ای است که توان بالایی برای انجام پروژه‌های گردشگری-تفریحی این چنینی را دارد. این موضوع سبب توجه مسئولان به این حوزه در گردیده است و مردم نیز به دلیل کم بودن فضاهای گردشگری شهری، از این موضوع استقبال میکنند. همچنین باید توجه داشت که با احداث کوه پارک، ترافیک ورودی‌های شهر و ییلاقات اطراف آن و همچنین پارک های مشهد خواهد شد.

اصلا کوه پارک مشهد چیست؟

کوه پارک مشهد، یک پارک کوهستانی واقع شده در ارتفاعات جنوبی مشهد است که جنگلی مصنوعی و دست ساز در آن در دست احداث می باشد. کوه پارک به عنوان یکی از ریه‌های تنفسی کلان شهر مشهد، دارای درختچه‌ها و درخت‌های فراوان و همچنین چندین آبشار مصنوعی کوچک و بزرگ در گوشه و کنار این پارک در حال ساخت است. طول این فضا 5.1 کیلومتر است که افراد می‌توانند برای گذران اوقات فراغت خود، کوهپیمایی و دوچرخه سواری استفاده کنند. یکی از نقاط قوت این کوه پارک این است که افراد دیگر نگران پیدا کردن جا پارک نیستند. سینما ماشین، رستوران سیار، مزرعه حیوانات و کارفود از جمله برنامه‌هایی است که در اینجا پیش‌بینی شده است.

کوه پارک مشهد چیست؟

چرا کوه پارک ساخته شد

باتوجه به کم بودن مناطق تفریحی و گردشگری مشهد که محدود به مناطق ییلاقی طرقبه و شاندیز شده است، پروژه کوه پارک با رویکرد ارائه خدمات به مردم بهره‌برداری خواهد شد؛ علاوه بر این، جهت تامین خدمات مورد نیاز و رفاه بیشتر شهروندان امکاناتی چون کارفود و… پیش بینی شده است.
لازم به ذکر است، پروژه کوه پارک یک پروژه عام المنفعه و استفاده از آن برای عموم مردم آزاد و رایگان می باشد.

کوه پارک مشهد کجاست؟

مجموعه تفریحی-گردشگری کوه پارک مشهد واقع در ارتفاعات جنوبی مشهد و انتهای خیابان دلاوران قرار گرفته است. طول مسیر این مجموعه، تقریبا از انتهای دلاوران آغاز و تا انتهای لادن ادامه پیدا می‌کند. برای رسیدن به کوه پارک می‌توانید در پایانه انقلاب خط اتوبوس تندرو چهار را سوار بشوید و بعد از گذر از چندین ایستگاه در میدان سلمان پیاده شوید و خیابان دلاوران را تا انتها ادامه دهید.

در کل اگر بخواهیم بگوییم که آدرس کوه پارک مشهد کجاست ؟ به این شرح است:
مشهد - خیابان دلاوران - انتهای خیابان نخل

آدرس کوه پارک مشهد کجاست

تاریخ افتتاح کوه پارک مشهد کی است؟

ارتفاعات جنوبی کمربند سبز مشهد که قرار بود روزی بزرگراه شود، قرار است که در تیر ماه سال 1399 به عنوان کوه پارک افتتاح شود. عوامل زیادی روی این پروژه، شبانه روز در حال کار هستند تا سریعتر این پروژه افتتاح شود.گمانه زنی‌ها حاکی از این است که این تفرجگاه که فاصله کمی هم با مشهد ندارد به عنوان قطبی دیگری از گردشگری مشهد مورد توجه ساکنین و گردشگران قرار گیرد.

آینده پروژه چطور خواهد بود؟

باتوجه به گردش پذیر بودن مشهد، کوه پارک می‌تواند به عنوان یک منطقه گردشگری خوب خود را مطرح کند و علاوه بر این، باتوجه به پروژه‌هایی که قرار است اینجا اجرا شود اعم از رستوران و ... می‌تواند برای بسیاری از جوانان اشتغال‌زایی ایجاد کند و نهایتا باعث رونق اقتصادی در شهر مشهد شود. البته نگرانی‌هایی هم از سوی محیط زیست، مبنی بر دستکاری شدن طبیعت این منطقه به وجود آمد که با تحقیقات زیست محیطی و اقتصادی که بعدا انجام گردید، نگرانی ها در مورد احداث این مجموعه تا حدود زیادی برطرف شد. وجود درختکاری‌های بسیار در اطراف کوه پارک سبب خنکی این منطقه شده است و فضای دلنشینی را برای ساکنین خیابان نخل به وجود آورده است. به نظر می‌رسد که با احداث این کوه پارک جلو بسیاری از زمین‌خواری‌ها گرفته خواهد شد.

کلائی شهردار مشهد بر این باور است که اجرای این پروژه در ابتدا باورپذیر نبوده اما هم اکنون نیز می‌تواند به اندازه بیمارستان امام رضا و یا بوستان ملت ماندگار شود.

ساخت کوه پارک مشهد
مراحل ساخت کوه پارک
کوه پارک
تصویر کوه پارک مشهد
تصاویر جدید کوه پارک
روز افتتاح کوه پارک مشهد